complex 14 Takipçi | 6 Takip

Şahnaz Çakıralp Hayatı Röportaj

2015-01-08 03:15:00
Şahnaz Çakıralp "Kadın üzerinden siyaset yapılmasın"
Röportaj
Şahnaz Çakıralp

Şahnaz Çakıralp

Yeni dizisi ‘Kirli Beyaz’da şarkıcılığa gönül vermiş bir kadını canlandıran Şahnaz Çakıralp, elinde sihirli bir değnek olsa kadın istismarını önlemeyi ve kadın üzerinden siyaset yapılmasını engellemek istiyor.

Roller aynı gibi görülebilir ama karakterler farklı. Bunun kendisine çok fazla şey kattığını düşünüyor. Konservatuardaki hocalarından da övgü alıyor. Oynadığı son dört dizide şarkıcı rollerinde ekranlarda izlediğimiz Şahnaz Çakıralp, gerçek yaşamında da şarkı söylemeyi çok seviyor. Mesleği gereği şan dersi de aldığını söylüyor. Gelecekle ilgili tek amacı iyinin daha iyisini yapmak, mükemmelin daha mükemmeli olmak. İşiyle ilgili çok olumlu cümleler kurarken özel yaşamıyla ilgili “Uzun ilişkiler yaşıyorsunuz ama nikah söz konusu olunca direkten dönüyorsunuz” sözüne şu karşılığı veriyor: “Hayatın akışını değiştirmek mümkün değil.” İnsanı etkileyen gözleri var. Yemyeşil ve derin... Güzel olduğunun farkında ama “hem güzel hem akıllı olmak daha avantajlı” diyor. Dışarıdan bakıldığında kilolu bir kadın olarak görünüyorsa da o buna katılmıyor. “Balık etli bir kadınım” diyor. Yani kendiyle barışık. Kimin ne dediğinin, ne düşündüğünün önemi yok. Hayattan zevk almayı, anı yaşamayı seviyor, gelecekle ilgili çok büyük planlar yapmaktan kaçınıyor. Yeni dizisi, hayatı, kadınlarla ilgili düşünceleri, evliliğe bakışı, çocuk planlarıyla ilgili sorduğumuz sorulara Şahnaz Çakıralp bakın nasıl cevaplar veriyor. 

Şahnaz Çakıralp

Şahnaz Çakıralp

Gerçek hayatta da şarkıcı olmak ister miydiniz? Deneyiminiz oldu mu?
Ben tiyatro bölümünde okudum ve şan dersleri aldım. Viyana Devlet Operası’nda Yarasa Opereti’nde oynadım. İlk kez sahnede operada şarkı söyledim. Şarkı söyleme konusunda yetenekliyim ama meslek olarak seçmeyi hiç düşünmedim. Öyle bir arzum olmadı. Ama oyunculuğun gereği olarak dans, şan dersi gibi gerekli eğitimlerin hepsini almaya devam ediyorum. 

Kendinizi hayal ettiğiniz yerde görüyor musunuz? Geleceğe yönelik nelerin hayalini kuruyorsunuz?
Ben bir oyuncuyum. Oyuncu, ömrünün sonuna kadar oyuncu olarak kalmak ister. Ben de öyleyim ve bunun bir son noktası yok. Hedef; iyinin daha iyisini yapmak, mükemmelin daha mükemmeli olmak. Gelecekte de en iyi olmak isterim. 

Bir kadın olarak kadınlar için bir şey yapma fırsatı verilse siz ne yapmak isterdiniz?
Böyle bir fırsat elime geçse, kadın haklarını en üst düzeye çıkarmak isterdim ve öncelikli olarak kadın üzerinden siyaset yapılmasını ortadan kaldırırdım. Her bakımdan kadın istismarlarını önlemek isterdim.

Dünyanın geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Dünyanın geleceğini bilebilen kimse yok ortada. Ben de neler olacağını bilemiyorum.

Günübirlik ilişkilerin, sanal aşkların prim yaptığı bir çağda yaşıyoruz. Bu tür ilişkiler hakkında ne söylemek istersiniz?
Günübirlik ve sanal ilişkiler benim düşünceme göre yaşamın gerçekleriyle bağdaşmaz. Ama yaşayanlar yaşar. Herkesin hayatı kendisini ilgilendirir. Başkalarının hayatlarıyla ilgili yorum yapamam. 

Aşk vazgeçilmeziniz mi?
Aşkın üzerinde herhangi bir koşul olmaz, geldiği vakit gelir, gittiği vakit gider. Bunun vazgeçilmezlikle ilgili bir koşulu yok. Aşkın doğasına da aykırı. 

Sizce akıllı bir kadın mı, yoksa güzel bir kadın mı sizce daha ön planda olur?
Elbette akıllı kadın daha ön planda olur ama güzellik de yabana atılacak bir unsur değildir. En iyisi hem akıllı hem güzel olmak galiba. 

Kendinizi tarif etmeniz gerekse, aşağıdakilerden hangisi en yakın cevap olurdu?
a-Güzel, seksi, aşk dolu
b-Akıllı, tuttuğunu koparan, vizyonu olan
c-Fedakar ama şanssız
d-Hayatı akışına bırakmış, anı yaşayan,
e-Hiçbiri
B şıkkı; akıllı tuttuğunu koparan ve vizyonu olan.

Şahnaz Çakıralp’in oynadığı ‘Kirli Beyaz’da Yıldırım Memişoğlu da rol alıyor.

Şahnaz Çakıralp’in oynadığı ‘Kirli Beyaz’da Yıldırım Memişoğlu da rol alıyor.

Yeni diziniz ‘Kirli Beyaz’da şarkıcı olmak isteyen bir kadını canlandırıyorsunuz. Neden size hep şarkıcı rolleri teklif ediliyor?
Bana hep şarkıcı rolleri teklif edilmiyor. Tiyatro, televizyon ve sinemada çok farklı karakterler canlandırdım, farklı karakterler de teklif ediliyor. Dört kere şarkıcı rolünün denk gelmesi tesadüf. Bu rolleri seçme sebebim mesleklerinin şarkıcı olması değil, her karakterin birbirinden farklılığı. Meslekle canlandırdığınız karakter bir tutulmamalı. ‘Hatırla Sevgili’de çok asil bir dönem kadınını canlandırırken, ‘Asi’de hoppa bir pavyon kadınını canlandırdım. ‘Aşka Sürgün’de ailesini kurtarmak adına pavyona düşmüş bir kadını oynadım. ‘Kirli Beyaz’da ise şanı, şöhreti, zenginliği çok seven, şarkıcı olmaya özenen ve bütün bunları elinde tutmak için sevgilisini, kendi ailesini ve arkadaşlarını farklı şekilde idare eden, hafif şımarık, saf tarafları da olan bir kadını canlandırıyorum. Bu dört karakterin de ses tonlarından yürümelerine, bakışlarına, tavırlarına kadar her şeyleri farklı. Üniversitede tiyatro anabilim dalındaki hocalarım beni taktir ediyorlar. Nasıl ki Ajda Pekkan, Deniz Seki, Müzeyyen Senar, Yıldız Tilbe normal hayatlarında farklı karakterler ama hepsi şarkıcı, benim oynadığım roller de öyle.

Aşklarınız hep uzun süreli oluyor, beraber olduğunuz insanlardan evlilik teklifi de alıyorsunuz ama nikah gündeme geldiğinde hep direkten dönüyorsunuz. Sizi engelleyen nedir?
Bunun yalnız benimle bir ilgisi yok. Hayatın akışını değiştirmek mümkün değil. 

Anne olmayı istiyor musunuz?
Çocukları çok seviyorum. Gördüğüm her çocuğu benim çocuğummuş gibi seviyorum. Tabii ki anne olmayı da istiyorum fakat şu anda tümüyle mesleğime konsantreyim. Bu konuyu daha ileride düşünüyorum. 

“Anne olmayı çok istiyorum. Gördüğüm her çocuğu adeta benim çocuğummuş gibi seviyorum. Ancak şimdilik gündemimde yok, ileride tabii ki anne olmak isterim.”

 

118
0
0
Yorum Yaz
. .