complex 14 Takipçi | 6 Takip

Mutluluğun sırrı bencillik! Psikoloji

2015-01-12 10:05:00
Mutluluğun sırrı bencillik!
Psikoloji

 

mart-2013-psikoloji-resim-1
Türkiye’de her on kişiden 4’ü çok mutsuz, 5’i durumlarına şükretme modunda, 1’i ise aşırı mutsuz. Bu sonuca göre genel anlamda pek de mutlu olduğumuz söylenemez. Peki bunun sebebi ne? Mutlu olmak öğrenilebilir mi? Araştırdık...

MUTLU OLMAK İÇİN BİRAZ ‘BEN’ ODAKLI OLMAk GEREKİYOR . EGOIST OLUN DEMİYORUZ AMA BAŞKALARI İÇİN DE YAŞAMAYI BIRAKIN

Türkiye İstatistik Kurumu’nun araştırmasına göre Türkiye’de insanların sadece yüzde 8.5’i hayatından çok memnun. Yüzde 53 ise mutlu olduğunu söylüyor, ki muhtemelen onların çoğunluğu da mütevazı karakterler. Geri kalan yüzde 39’luk dilim ise tam anlamıyla iç karartıcı bir tablo çiziyor. Peki biz neden bu kadar mutsuz insanlarız? Ekonomik sıkıntılar ve dışımızda gelişen etkenler için bir şey yapamadığımız durumları bir kenara bırakırsak, acaba bu karamsar tabloda payımız olabilir mi? Ya da soruyu tersinden soralım; biz mutlu olmak için ne yapıyoruz ya da yapmalıyız? Eğitim, danışmanlık ve koçluk hizmeti veren Şapka’nın kurucusu Müge Çevik, “Hayatta bizi nelerin mutlu ettiğini bilmeden, bu mutluluğa sahip olmak için ne yapmamız gerektiğini çözmemiz imkansız” diyor ve ekliyor, “Mutlu olmak için bazen biraz da bencil olabilmek gerekiyor”.

ASLINDA BENCİL OLMADAN MUTLU OLUNMUYOR
Ne yazık ki, hayatı ‘ben merkezli’ görmeyenlerin çoğunlukta olduğu bir toplum yapısına sahibiz. Türkiye’de kendi varoluşunu yetersiz görüp, hayatındaki 2. veya 3. kişilere bağlı olarak mutlu olan insanlar çoğunlukta. Mutluluk kavramını değerlendiren kişiler, mutluluk kaynağının çoğunu aile bireylerinin oluşturduğunu belirtiyor. Buna karşılık sadece yüzde 1.8’lik dilimde bulunanlar, mutluluğun kaynağını kendileri olarak görüyor. Yüzde 98,2’lik dilim ise mutluluğu diğer insanların varlığı ile özdeşleştiriyor. Oysa uzmanlara göre mutluluğun sırrı, kontrollü olmak koşuluyla biraz da bencil olmaktan geçiyor.

NEYE SAHİPSİNİZ, NE İSTİYORSUNUZ?
Bu iki kavram çoğu zaman aynı anlamda kullanılsa da aralarında ciddi farklar var. Müge Çevik’e göre ilk yapmamız gereken şey, bu iki soru arasındaki farkı belirlemek ve kolları sıvayarak bizi mutlu eden şeylerin hayatımızdaki yoğunluğunu artırmak. Aksi takdirde sahip olduklarımız gerçekten istediklerimizle özdeşmediği sürece gerçek anlamda mutlu olmamız mümkün değil.

 


SİZİ EN ÇOK NE GÜLÜMSETİYOR?
Burada dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta da memnuniyet kriterlerimizin aile, arkadaş ya da toplumun kararları baz alınarak değil, kalbimizden geçenler olması. Bu kriterleri değerlendirirken kişinin kendi seçimi mi yoksa öğretilen gereklilikler mi olduğu konusunda kendi ile yüzleşmesi önemli. Bunun için kendinize sizi en çok nelerin mutlu ettiğini sormalısınız. Ya da en son çok mutlu hissettiğiniz ana geri dönüp kendinize neden o an o kadar mutlu olduğunuzu sorun. Boş zamanlarınızı nasıl geçirmek sizi mutlu ediyor, kimlerle neler yapmayı seviyorsunuz? Cevaplarınıza odaklanıp bunların ne kadarını ne oranda gerçekleştirebildiğinizi hatırlayın. Sizi mutlu eden şeylerle onlara ulaşma imkanlarınız arasında uçurum varsa, mutsuz olmak da haklısınız demektir! O zaman da kolları sıvayıp hayatınızda yenilikler yapmanın geldiği gerçeği ile yüzleşmelisiniz. Hayatınızda sizi mutlu eden şeylere daha çok zaman ayırdıkça nasıl daha mutlu bir insana dönüşmeye başladığınızı görüp şaşıracaksınız.

SÖZLERİNİZE DİKKAT EDİN ÇÜNKÜ SÖZLER GERÇEKLERE DÖNÜŞÜR
Her şey gibi aslında mutluluk da öğrenilebiliyor. Bunu için birkaç hafta çaba sarf etmek yeterli! Uzmanlar mutsuzluğumuzun sebebinin çoğu zaman kendi ağzımızdan çıkan kelimeler olabileceğinin altını çiziyor. O zaman işe öncelikle günlük hayatta artık fark bile etmeden sarf ettiğimiz negatif sözleri belirleyerek ve o sözleri hayatımızdan çıkararak başlayabiliriz. Sonra da yerlerine olumlularını koymalıyız. Mesela kendiniz için sürekli ‘çok tembelim’, ‘ben akıllanmam’ gibi eleştirilerde bulunuyorsanız, öncelikle bunun farkına varın ve bu tanımları hayatınızdan çıkarın. Daha sonra onların yerine ‘çalışkan bir insanım’, ‘bana yakışanı yaptım’ gibi olumlularını yerleştirin. Sözün büyüleyici gücü ile haftalar içinde hayatınızda önemli değişiklikler yaşamanıza yardımcı olacaktır.

MUTLULUK İÇİN EMEK ŞART
Gerçekleşmesi güç şeyleri istediğinizi fark ettiyseniz hemen paniğe kapılmayın. Neden olmasın? Planlı bir şekilde hareket eder ve vazgeçmezseniz, tüm hedeflerinize ulaşırsınız. Yeni bir iş mi? Yarım kalmış eğitiminizi tamamlamak mı? Ya da uzak ülkelere doğru egzotik bir seyahat mi? Kendinize bu hedefleri gerçekleştirmenize yetecek kadar zaman verin. Plan yapın ve ağır da olsa emin adımlarla yolunuzda ilerleyin.

LÜKS, GERÇEKTEN MUTLU EDİYOR MU?
İnsanların çoğu daha iyi bir ev, daha pahalı bir araba, lüks tatiller ve marka kıyafetlerin kendilerini mutlu edeceğine inanıyor. Gerçekten öyle mi? Bunlar aslında toplumun ya da reklam şirketlerinin bilinçaltımıza kazıdıkları klişeler olamaz mı? Bu konuda kendimizle yüzleşmeliyiz. Sahilde bir yürüyüş, arkadaşlarla yapılacak bir piknik, sevdiğimiz bir insanla başbaşa günübirlik bir gezi belki de bizi hepsinden daha mutlu edebilir? Bu soruları kendinize sorun çünkü mutluluğun yolu aslında kendimizle dürüstçe yüzleşmekten geçiyor.
 

mart-2013-psikoloji-resim-2
GÜLÜMSETEN KARELER
Sizi tam anlamıyla mutlu etmeye yetmeyecek olsa da güzel bir komedi filmi seyrederken atacağınız kahkahalar modunuzu değiştirebilir. İşte sizin için seçtiğimiz birkaç komedi...

AŞIK OLDUM
Ertem Eğilmez imzalı ‘Aşık Oldum’ her seyredişinizde sizi kahkahaya boğacak bir film. Şener Şen ve Nevra Serezli’nin başrollerinde yer aldığı filmi daha önce izlemediyseniz, şimdi tam sırası!

HAYVAN DEDEKTİFİ
Amerikalı komedyen Jim Carrey’den bir film izleyerek eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. ‘Pet Detective’ (Hayvan Dedektifi) ‘The Cable Guy’ (Baş Belası), ‘Liar Liar’, (Yalancı Yalancı) ‘Dumb and Dumber/ Salak ile Avanak’ bizim tavsiyelerimiz.

UÇAK
1980 yapımı ‘Uçak’ (Air Plane’)’ta bir uçakta geçen komik olaylar anlatılıyor.

 

 

30
0
0
Yorum Yaz
. .