complex 14 Takipçi | 6 Takip

Kış diye depresyona girmeyin! Psikoloji

2015-01-12 20:05:00
Kış diye depresyona girmeyin!
Psikoloji

 

subat-2013-psikoloji-2-resim-1
 Bu aylarda kış depresyonu vakaları artıyor. Kışın açık alanda yapılacak aktivitelerin azalması, güneş ışığını daha az görmek kış depresyonunun başlıca sebepleri. Peki kış depresyonundan nasıl korunabiliriz?

Depresyon herkesin başına gelebilecek bir durum. Önemli olan, bu süreçte kendini motive edebilmek.

Çağımızda, yalnızlaşan insan için depresyon, olağanlaşmaya başladı. Gündelik yaşam ve iş koşuştur-macası içinde, çoğumuz duygularımıza, arzularımıza yabancılaşmış bir şekilde yaşamak zorunda kalıyoruz. Bu da bizim ruhsal yapımızda hayata karşı derin bir boşluk ve anlamsızlık duygusu uyanmasına sebep olabiliyor. Kış aylarında güneş ışığını daha az görüyor olmamız da karamsarlaşmamıza neden olabiliyor. Uzmanlar depresyon belirtilerini hissettiğimiz anda psikolojik destek almamızı öneriyor. Böylece sorun büyümeden, ilk evrelerde müdahale edildiğinde depresyon daha çabuk atlatılabiliyor. Maviengin Psikolojik Danışmanlık’tan uzman psikolog Ufuk Maviengin, depresyon tedavisinde uzmana güvenmenin önemini vurguluyor.

DEPRESYONDA MISINIZ?
Araştırmalara göre, insanlar kış aylarında yüzde 25 oranında daha mutsuz. Bu orana dahil olan her beş kişiden biri ise potansiyel depresyon kurbanı. Depresyonun da birçok hastalık gibi belirtileri var. Depresyonda olan kişi öncelikle değersizlik ve suçluluk hissi yaşıyor. Yaşama karşı isteksizlik, olaylara sürekli kötü yönünden bakma, enerji düşüklüğü, işte motivasyon kaybı, aşırı yeme ya da iştah kaybı ve bazen de ölüm arzusu hissetme en önemli belirtiler.

 


DEPRESYONDAN YÜRÜYEREK KURTULUN
Psikolog Maviengin, günde ortalama 45 dakikalık bir yürüyüşün bizi depresyondan koruyabileceğini, en azından bu süreci daha hafif şekilde atlatmamıza yardımcı olacağını söylüyor. Yemek yeme alışkanlığımızda yapacağımız düzenlemeler de depresyonu kolay atlatmamızı sağlıyor. Aynı saatlerde, meyve ve sebze ağırlıklı, aşırı yağsız ve tuzsuz beslenme de depresyon riskini azaltıyor.

ROMANTİK BİR İLİŞKİ VE YENİ BİR HOBİ İŞE YARAYABİLİR
Şefkat dolu bir aşk yaşamı, yaşamınıza renk katacak yeni hobiler sizi depresyondan koruyabilir. Belediyelerin açmış olduğu meslek edindirme kursları, kültür sanat faaliyetleri, gönüllü yardım kuruluşları, size bu konuda seçenekler sunabilir. İlgi alanlarınızı keşfederek katılacağınız bu aktiviteler, sizi üretken ve haz duyduğunuz bir yaşama taşırken, depresyon ve bazı duygusal karmaşalara karşı da korur.

KIŞ DEPRESYONUNDAN KORUNMAK İÇİN hergün AÇIK HAVADA YÜRÜYÜŞ YAPIN. ÖĞÜN ATLAMAYIN VE SEBZE MEYVE AĞIRLIKLI BESLENİN. 

OCAK-ŞUBAT KRİTİK AYLAR
Kış depresyonu en çok Ocak-Şubat aylarında yükselişe geçiyor. Ancak uzmanlar kış depresyonu tanısı konulabilmesi için kişide aynı belirtilerin aynı dönemde başka bir sebebe bağlı olmaksızın en az 2 kış üst üste gözlenmesi gerektiğini belirtiyor. Depresyonun özellikle kış aylarında görülmesini ise kış aylarında yazın olduğu kadar çok açık hava aktivitesinin bulunmayışı ve daha az güneş ışığı görmeye bağlıyorlar.

IŞIKLA TEDAVİ POPÜLER
Birçok ülkede depresyonla mücadele için kullanılan en yeni tedavi şekli yapay güneş ışığı sistemlerinden faydalanmak. Uzmanlar tarafından uygulanan bu tedavi yöntemi ilk seanslardan sonra etkisini göstermeye başlıyor. Ancak herşeyin olduğu gibi ışığın da doğalını tercih etmeliyiz. Bunun için mesela sabah biraz daha erken uyanarak kısa bir yürüyüşe çıkmak harika bir fikir olabilir. Ya da çalışıyorsanız öğle yemeği saatlerinde üşenmeyip yürüyüşe çıkarak hem hareket edip hem de gün ışığından faydalanarak depresyondan korunabilirsiniz

Devamı diğer sayfada


 

subat-2013-psikoloji-2-resim-2

 

 

 

 

 

ÜNLÜLER DE DEPRESYONA GİREBİLİYOR
Ünlüler de herkes gibi zaman zaman depresyonun pençesine düşebiliyor. Yani şöhret ya da para sürekli mutluluğun garantisi değil… Önemli olan sürece verilen tepki!

GWYNETH PALTROW
Ünlü oyuncu bir röportajında 2006’da oğlu Moses’in doğumundan sonra aylar boyunca depresyon yaşadığını söylemişti.

ALICIA KEYS
Şarkıcı 2007’de People dergisine verdiği röportajda, kendisinin de bir dönem üzüntü ve kızgınlık arasında duygusal dalgalanmalar yaşatan depresif bir süreçten geçtiğini belirtmişti.

CATHERINE ZETA-JONES
Oscarlı oyuncu Catherine Zeta-Jones, bir süre tedavi gördüğü ‘manik depresifbipolar II bozukluğu’ ile ilgili cesur açıklamalarda bulunmuştu. Üstelik Jones, bu açıklamasıyla takdir görmüştü.

JIM CARREY
Ünlü komedyen Jim Carrey de yaptığı işe tezat depresyona kapılabilen isimlerden. Aktör, bir röportajında kendisinin de bir dönem depresyona girdiğini ve Prozac kullandığını söylemişti. Carrey’e göre bu süreçte en önemli şey, depresyonda olduğunun farkında olmak ve herkesin başına gelebilir bir şey olduğunu kabullenmek.

 

 

 

 

 

 

ÇİZİM VE FOTOĞRAFLAR: ALEXANDRA GI / SHUTTERSTOCK; GETTY IMAG ES ENTERTAINMENT

 

20
0
0
Yorum Yaz
. .