complex 14 Takipçi | 6 Takip

Gerçek lüks, sevgi Mansur Beyazyürek

2015-01-11 02:36:00
Gerçek lüks, sevgi
Mansur Beyazyürek

 

subat-2013-mansur-beyazyurek-resim-1

Herkesin kendine göre bir lüks tanımı vardır. Ve lüksün tarifi yapılırken her tanımın eksik kalacağını düşünüyorum.

prof-dr-mansur-beyazyurek
Ekonomik krizlere tezat, lüks tüketim markalarının satışları arttı. Oysa bence gerçek lüks, insan ilişkilerindeki lükstür. Size kendinizi iyi hissettiren eş, aile, dost, arkadaş, sevgili her kimse gerçek lüksü yaşatan kişidir.

Amerikalı ünlü psikolog Abraham Maslow’un ortaya attığı ihtiyaçlar hiyerarşisine göre insanın olmazsa olmaz birincil ihtiyaçları fizyolojik (nefes alma, yeme içme, cinsellik, uyku vb...) Daha üst basamaklarda sırayla güvenlik, ( vücut, iş, etik, aile, sağlık, mülkiyet) ait olma, sevgi (arkadaşlık, aile) saygınlık (kendine saygı, güven, başarı, başkalarına saygı) ve en üstte de kendini gerçekleştirme (erdem, yaratıcılık, problem çözme vb…) yer alıyor. Bu hiyerarşinin hangi düzeyindeysek kişiliğimiz, dışa vuran davranışlarımızı belirliyor. Ve hangi düzeyi yaşıyorsak, o düzeyde belli bir oranda lüksü yaşıyoruz. ‘Tıkınmak’, ‘karnını doyurmak’, ‘yemek yemek’, ‘ziyafete gitmek’ birbirinden farklı şeyleri çağrıştırıyor. Aralarındaki nüansı belirleyen şey ise lüks. Son günlerde basında sıkça yer alan bir haber, beni insanın yaşamdaki ihtiyaçlarına dolayısıyla Maslow’un teorisine götürdü: Aralarında Chanel, Hermes, Louis Vuitton, Christian Dior gibi 75 markanın yer aldığı Comite Colbert ülkemizde etkinlikler yapıyor. 16-22 Ocak tarihlerinde İstanbul’da Colbert Festivali düzenlendi. Comite Colbert’in CEO’su Elisabeth Ponsolle des Portes, son iki-üç yıldır Türkiye’de lüks pazarında patlama yaşandığını ifade etti. Ekonomik kriz, maddi sıkıntılar, savaşlar lüks tüketimini azaltmıyor. Hermes son 10 yılın en yüksek satışını yakalıyor, Louis Vuitton net karını yüzde 73 arttırıyor. Bu artışlar hemen hemen diğer bütün lüks markalar için geçerli. Peki insan neden lüks marka tüketiyor, neden buna ihtiyaç duyuyor? Lüksün sözlük tanımı şöyle; giyimde, eşyada, harcamada aşırı gitme, gösteriş, şatafat, gerekli olanın sınırlarını aşma... Lüks marka tüketme arzumuz birçok yönden bizi etkiliyor, işte bunlardan bazıları:
• Kimliğimizin bir parçası gibi, kim olduğumuzu, kimliğimizi ifade ediyor.
• Kendimizi ifade biçimi.
• Sosyal ilişki kurmayı sağlayan bir araç işlevi görebilir.
• Yaşadığımız ortamda sosyal statümüzün göstergesidir.

 


• İnsanın seçtiği marka toplumsal duruşunu, tarzını, çevre şartlarına yaklaşım biçimini ifade ediyor
• Markalar fiyat ve fonksiyonlarının ötesinde sınıf, statü, motivasyon, zevk gibi anlamlar taşıyor. Dolayısıyla kişinin yaşayış ve düşünce tarzının ifadesi olarak algılanabiliyor. Lüks bir marka satan mağazanın önünde sıra bekleyen müşterilere, global krizin yaşandığı bir dönemde “neden lüks tüketim?’’ diye sorulmuş, çok değişik cevaplar olmakla birlikte ortak düşünce, lüks tüketmekle kendilerini daha iyi hissettikleri, hayal güçlerini geliştirdikleri yönünde olmuş. Yani bir çeşit ruhsal rahatlama yolu, bir tür kendi kendine terapi. Bir ruh sağlığı uzmanı olarak lüks tanımına ve lükse yüklenen birçok anlama katılmakla birlikte, herkesin kendine göre bir lüks tanımı olabileceğini düşünüyorum. Ve lüksün tarifini yaparken her tanımın eksik kalacağına inanıyorum. Benim lüks tanımıma gelince; 20’li yaşlarda okuduğum bir Saint Exupery romanındaki tanımla örtüşüyor. “Dünyada bir tek gerçek lüks varsa o da insan ilişkilerindeki lükstür.” Size kendinizi iyi hissettiren eş, aile, dost, arkadaş, sevgili her kimse gerçek lüksü yaşatıyordur. Hepinizin kendinizi iyi ve mutlu yaşadığınızı hissedeceğiniz lüksü yaşamanız dileklerimle...

Araştırmalara göre insanlar lüks tüketimle kendilerini daha iyi hissediyor. Hatta hayal güçlerini bile geliştirdiklerine inanıyorlar. Yani lüks tüketim bir çeşit ruhsal rahatlama yolu, kendi kendine terapi etkisi yapıyor.

OKURLARDAN
Soru: Babam ile uzun yıllardır görüşmüyoruz. Kırgınlıklarım var. Affetmeye hazır değilim. Şu an ölümcül bir hastalığı var ve görüşmek istiyor. Sizce ne yapmalıyım? Safiye Bulut, (41), İstanbul
Cevap: Şu anda 41 yaşındasınız. Babanızla görüşmeniz ve son günlerinde yanında olmanız ilerdeki yaşamınızda kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Aksi bir durum belki de ömür boyu çekeceğiniz bir sıkıntı oluşturabilir. Değer mi? Bence görüşmeniz size daha iyi gelir.

Soru: Uzun süredir tekrar eden kabuslar görüyorum. Eşimle sorunlarımız var. Bununla ilgili olabilir mi? Figen Yurdabakan,(33), Ankara
Cevap: Mutsuz giden bir evliliğiniz olduğunu ifade ediyorsunuz. Baş etmekte zorluk çektiğiniz sorunlar yaşıyorsanız ve bunu profesyonel bir yardım almadan aşmak durumundaysanız, yaşamınıza farklı boyutlar, farklı uğraşlar katmanızı öneririm. Özellikle kabuslarınız için akşamüzeri en az yarım saatlik yürüyüş ler yapmanızı ya da başka bir sporla gevşemenizi öneririm. Akşam yemeğinizi de 7’den önce yiyin. Şikayetleriniz devam ederse mutlaka profesyonel yardım almanız gerekir. Devlet hastanelerinin psikiyatri klinikleri size yardımcı olabilir.

 

30
0
0
Yorum Yaz
. .