complex 14 Takipçi | 6 Takip

Bir ölümsüzlük öyküsü: Özgen Berkol Doğan… Mansur Beyazyürek

2015-01-11 02:37:00
Bir ölümsüzlük öyküsü: Özgen Berkol Doğan…
Mansur Beyazyürek

 

ocak-2013-mansur-beyazyurek-resim-1
Geride bıraktığımız yılın ülkemizin geleceği adına yaşadığımız en güzel gelişmelerinden biri 1 Aralık’ta Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi’nin açılışı oldu. Uçak kazasında kaybettiğimiz 27 yaşında bir dâhiydi Doğan...

Geçtiğimiz yıl ülkemiz adına, geleceğimiz adına, çocuklarımız adına yaşanan onca olay (terör, savaş ihtimali, şiddet, hukuk uygulamaları gibi… ) beni umutsuzluğa sürüklerken çok az da olsa sanat ve bilim adına yapılanlar kendimi daha iyi hissettirdi. Benim için bunlardan en önemlisi 1 Aralık’ta açılan Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi idi. Ülkemin okuyanlara, kütüphanelere, Özgen Berkol’lara ihtiyacı var. Bu olay az da olsa basında yer aldı. Ben de yılın ilk ayındaki yazımı 2013’ün daha güzel, daha umutla dolu geçmesini dileyerek bu güzel olaya ayırdım. Sizlere Özgen Berkol’u tanıtmak istedim.

 

 

ocak-2013-mansur-beyazyurek-resim-2
- Özgen Berkol Doğan, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ne (CERN) kabul edilen birkaç Türk fizikçiden biriydi. Kendisi Axion deneyi çalışmalarında bulundu.
- Robert Kolej, Boğaziçi Üniversitesi mezunuydu.
- Bilimkurgu, bilgisayar oyunları özel ilgi alanlarıydı.
- ‘Ben Efsane’, ‘Gece Kanatları’ gibi bilimkurgu romanlarını Türkçe’ye çevirmişti. İthaki Yayınları’ndan çıkan toplam 3 kitabı bulunuyor.
- Dans, özellikle Latin dansları tutkunuydu.
- Diğer tutkuları edebiyat, sinema, spor (dağcılık), fotoğraf idi…Ve bu benzersiz dahi beyni henüz 27 yaşında, 30 Kasım 2007’de Isparta’ya bilimsel bir toplantıya giderken uçağın düşmesi sonucunda kaybettik. Baba, sevgili dostum, meslektaşım Prof. Dr. Nevzat Doğan oğlunun anısını yaşatmak amacıyla sürekli çalışıyor; biri Boğaziçi Üniversitesinde, diğeri Süleyman Demirel Üniversitesi’nde olmak üzere yüksek enerji fiziği konusunda çalışan iki kişiye ödül ve burs veriyor. Robert Kolej onun adına her yıl liselerarası bir dans festivali düzenliyor. Konunun önemini vurgulamak adına genel bir bilgi vermek istiyorum. Sadece İstanbul’da 3 binden fazla cami varken, bütün Türkiye’de 1500 civarında kütüphane var. Bu sayı Almanya’da 11 bin.

ocak-2013-mansur-beyazyurek-resim-3
Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi’nin açılmasının ülkem için önemi büyük. Çünkü, İstanbul’da 3 binden fazla cami varken, bütün Türkiye’de kütüphane sayısı sadece bin beş yüz. Bu sayı Almanya’da 11 bin. Özgen Berkol Doğan’ın ailesi onun adını ölümsüzleştirdi. Büyük bir çabayla İstanbul Moda’da Türkiye’nin ilk bilimkurgu kütüphanesini kurdu (belki ilk tematik kütüphane). Sevgili Nevzat, bilimkurgu kitaplarından oluşan kütüphanenin dünyada benzeri olmadığını ifade ediyor. Karanlıklardan kurtulmak için ışık gerekir. Işık olmadığı için karanlık olur. Ve kitaplar, kütüphaneler insan beynindeki karanlıkları aydınlığa çeviren ışıklardır. Toplumların bilime, bilim insanlarına ihtiyacı var. Ekmek gibi su gibi ihtiyaçtır bilim. Ve ona uzanmak için öncelikle okumak gerekir, kitaplar gerekir. Umberto Eco, kendisiyle yapılan bir söyleşide, “Kitaplardan kurtulabileceğinizi sanmayın, kitap ölmeyecek” der. Şekli içeriği ne olursa olsun kitap insanlık için hep olacak. Kütüphaneler de kitaplara ulaşmanın, onlardan gerekli faydayı sağlamanın en önemli yolu.
Bir toplumun gelişmişliğinin, bilime, bilgiye verdiği önemin en önemli göstergelerinden biridir kütüphaneler. Bütün bu nedenlerle Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi çok ama çok önemli. Onun adı yaşayacak, gençler onu tanıyıp örnek alacak, inanıyorum, umutluyum!

ocak-2013-mansur-beyazyurek-resim-4
Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi’ne bilim kurgu kitapları bağışlayarak katkıda bulunabilirsiniz. Adres: Moda Caddesi No:6/1 Tel: 0 216 349 38 59

Okurlardan
Anne-babanın çocuğa para idaresini öğretebilmesi için ona kesinlikle ihtiyacından fazla harçlık vermemeye dikkat etmesi gerekiyor.

S 13 yaşındaki oğluma para idaresini öğretemiyorum. Gereksiz harcamalar yapıyor. Ona para idaresini nasıl öğretebilirim? Hatice Karakuş, (39), İstanbul
C Anne-baba çocuğuna harçlık verirken sınırları belirledikleri bir şekilde davranmalı ve davranışlarda tutarlılık göstermelidir. Özellikle harçlığı bir ödül veya istenilen davranışı yapması için rüşvet gibi vermemek gerekir. Tasarrufu öğrenebilmesi, tutkulu olmayı bir davranış haline getirebilmesi için ilgi ve merakı doğrultusunda olan ihtiyaçlarını ancak harçlığından biriktirdikleriyle alabileceğini vurgulayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey, ihtiyacı olandan çok harçlık vermemektir. Anne- baba olarak sürekli destekleyici yön gösterici görüşmeler yapmayı öneririm.

S Eski eşim sürekli beni arıyor. Yeni bir ilişkim var ama bunu kabul etmek istemiyor. Bu durum yeni ilişkimle güven sorunu yaşamamıza neden oluyor. Defalarca konuşmaya çalıştım ama anlamak istemiyor, şans istiyor. Nasıl davranmalıyım? Kadriye Demirci (34), İstanbul
C Dolaylı davranışlar ve sözlerle sağlanmaya çalışan iletişim genellikle olayları ve sözleri karşı tarafın algılamak istediği gibi algılamasına ve sonuç olarak sağlıksız iletişime neden olur. Bunu engellemenin tek yolu neyi istediğinizi, ne düşündüğünüzü direkt olarak söylemektir. Sağlıklı olan budur.

FOTOĞRAFLAR : PROF. DR. NEVZAT DOĞAN; ÇİZİMLER : MICHAEL POWERS / VETTA / GETTY IMAGES TURKEY; THINKSTOCK / HEMERA 

 

 

20
0
0
Yorum Yaz
. .