complex 14 Takipçi | 6 Takip

Beynin yarattığı bir olumsuzluk pazartesi sendromu Psikoloji

2015-01-12 10:04:00
Beynin yarattığı bir olumsuzluk pazartesi sendromu
Psikoloji

 

mart-2013-psikoloji-2-resim-1
 Pek çoğumuzun kabusu haline gelen pazartesi, gözünüzü korkutmasın! Yapmanız gereken tek şey uzman görüşlerini içeren tavsiyelerimize kulak vermek.

DEPRESİF RUH HALİNDEN KURTULUP İHTİYACINIZ OLAN ENERJİYE KAVUŞMAK VE HAFTAYA MUTLU BİR BAŞLANGIÇ YAPMAK SANDIĞINIZ KADAR ZOR DEĞİL!

Yine bir pazartesi ve hafta sonuna günler var... Üstelik yapılacak işler gözünüzün önüne geldiğinde ‘keşke cuma olsaydı’, dememek işten bile değil... Ancak hemen mutsuzluğa kapılmayın. Uzmanlara göre, pazartesi sendorumun kolayca atlatabilirsiniz. İşte yöntemleri....

Gününüze enerjİ katın
Bir adet kivi, elma ve birkaç havucu sıkarak içine biraz limon damlatın. Elde ettiğiniz bu içecek, gerçek bir depresyon içeceğidir. Kivi, portakaldan daha fazla C vitamini içerir ve C vitamini, kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Elmada, kemikleri kuvvetlendiren floridzin isimli flavanoid vardır. Havuç ise cilt sağlığını korumaya yardımcı güçlü bir antioksidan olan beta karoten bakımından oldukça zengindir. Biraz daha canlanmaya mı ihtiyacınız var? İçeceğinize zencefil ilave ederek biraz daha lezzet ve enerji katabilirsiniz. Katı meyve sıkacağınız yoksa zencefil esansını katkısız hazır meyve suyunuza ekleyebilirsiniz.

Pazartesİ sendromu akıp gİtsİn
Cildinizi canlandıracak bir peeling uygulaması ile güne mutlu başlayın. Bir ölçek şekere (200 gr) bir damla zeytinyağı ve birkaç damla bergamot esansı ekleyin. Banyoda vücudunuza bu karışımı sürün ve sonra durulayın. Kokusuna bayılacaksınız. Bergamot depresyonla savaşmaya ve kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olur.

 


Depresİf ruh halİnden kurtulun
Bir arkadaşınızla birlikte yapacağınız 30 dakikalık tempolu bir yürüyüş, mutluluk kasınızı gevşetmek için yapmanız gereken tek şey! Yorulana kadar yürümeyin, 15 dakika gidiş 15 dakika dönüş olarak yürürseniz daha kısa yürümüşsünüz gibi gelebilir. Bir kafe ile sonlanan bir rota çizin. Emin olun kendinizi çok daha canlanmış hissedeceksiniz.

Mutluluğun yenİ adresİ
Egzersiz yapmak en iyi antidepresanlardan biridir ve sizi gerçekten mutlu edebilir. Piloxing, pilates ve boksu harmanlayan yeni bir program. Bu yeni egzersiz sistemi, vücudunuzu dengede tutmayı öğretirken kalori yaktırır ve vücudun mutluluk hormonları olan serotonin ve endorfin salgılanmasına yardımcı olur. Ayrıca egzersiz sırasında kendinizi iyi hissetmeye başlarsınız. Henüz çok yeni olduğundan pek yaygın değil ama internetten temel ‘piloxing’ hareketlerini inceleyebilirsiniz.

Bİtkİler ve vİtamİnlerden faydalanın
İyi hissetmek için bitkiler ve vitaminlerden destek alabilirsiniz. Örneğin melisa otu hem huzur verir hem de antidepresan etki gösterir. 1 ml melisa otu esansını 5 ml suya damlatarak günde üç kere tüketebilirsiniz. B12 vitamini de enerji verir. Böylece kendinizi çok daha dinç ve mutlu hissedebilirsiniz.

Yatakta rahatlayın
Erken yatmak, depresyonla başa çıkmanın yollarından biridir. Öğle yemeğinden itibaren çay ve kahve içmemeye çalışın. Aksi halde içerdikleri kafein bütün gece sizi uykusuz bırakacaktır. Akşamları bitki çaylarını tercih ederek kendinizi rahatlatabilirsiniz. Sonrasında ise okumaktan keyif alacağınız bir kitapla yatağa girin, fonda ise dinlendirici bir müzik çalsın. Uykunuz geldiğinde daha fazla rahatlama için uyku nefes egzersizleri yapın. Bu, rahatlama tepkisi yoluyla parasempatik sinir sistemini harekete geçirir. Uyku öncesi ayrıca bu nefes egzersizini deneyin:
● Dizlerinizin ve başınızın altına bir yastık koyarak sırt üstü uzanın. Bu duruş rahatlamanızı sağlayacak ve daha derin nefes almanıza yardımcı olacaktır.
● Ellerinizi bastırmadan karnınıza koyun ve nefes alırken elleriniz kalkacak, nefes verirken inecek şekilde nefes alın.
● Rahatlayana kadar nefes almaya devam edin. 4 saniye boyunca nefes alın ve nefesinizi iki katı sürede verin. Eğer zorlanıyorsanız nefes alıp verme sürelerini kendinize göre ayarlayın. Uykunuz gelene kadar devam edin. Bu egzersiz sayesinde pazartesi sendromunuz yok olacak ve sonraki günlerle başa çıkacak kadar zinde olacaksınız
 

mart-2013-psikoloji-2-resim-2

Prof. Dr. Mansur Beyazyürek

Pazartesi sendromunu kendimiz oluşturuyoruz
Pazartesi sendromu olarak tanımlanan durum herkesi içine alan bir durum değildir. Bıktırıcı bir şekilde mobbing yaşayan, çalışma saatleri belirsiz, gece geç saatlere kadar çalıştırılan bir kişi doğal olarak pazartesi günlerinden hazzetmeyecektir. Aynı şey okulunu, çalışmayı sevmeyen öğrenciler için de geçerlidir. Tatile yüklediğimiz anlamlar, hiçbir şey yapmadan oturmak, çalışmamak şeklinde olunca, pazar gününün bitişi, pazartesinin başlangıcı tatsız bir gün olarak algılanıyor. Depresif ruh halinden kurtulmak için pazarlara ve diğer tatil günlerine çok fazla anlam yüklemekten vazgeçmeliyiz. Hatta bu günlerde de en azından fiziksel aktivite programları yapmalıyız. Ayrıca pazartesiyi düşünürken iş yerinde, okulda yaşayacağınız olumsuzlukları düşünmek yerine sevdiğiniz arkadaşlarınızı tekrar görmek gibi olumlu düşüncelere yer vermeliyiz. Sonuç olarak pazartesi sendromu dediğimiz durum bizim kendi yaşadıklarımızla ve çevremizin de etkisiyle beynimizde oluşturduğumuz bir ruh halidir. Kimle, nerede, nasıl olursa olsun hayatımızın içinde her zaman bizi mutlu edecek, rahatlatacak şeyler vardır, bunları yakalamaya çalışalım. Becerebilirsek pazartesi sendromu diye bir şey söz konusu olmaz. Tabii istediğimiz sürece...

Modunuzu yükseltecek besinler Güzel bİr kahvaltı
- Kahvaltıda yumurta ve tost tüketin. Yumurta, kan şekerini ve ruh halinizi dengeleyen protein zenginidir. Tosttaki karbonhidrat ise beyindeki serotonin hormonu seviyesini artırmaya yardımcı olur. Bir fincan kafein zengini çay veya kahveyle beynin uyanmasını sağlayın.

Pratİk bİr öğle yemeğİ
- Öğle yemeğinde, tam tahıllı ekmekle hazırlayacağınız hindi ve marullu bir sandviç tercih edin. Hindi bir diğer triptofan (vücudun kendi üretemediği temel amino asitlerden biridir) zengini besindir. Tam tahıllı ekmek ise ruh halinizi etkileyen nörotransmitter üretimine yardımcı olan amino asit bakımından zengindir. Bir parça bitter çikolata, beyinde antidepresan görevi gören kimyasalların salgılanmasını sağlar.

Keyİflİ bİr akşam yemeğİ
- Akşam yemeğinde domates soslu makarna, ve ıspanak tüketin. Makarna, ruh halinizi düzenleyen kompleks karbonhidratlar içerir. Ispanak ise, ruh halini olumlu yönde etkileyen folik asit ve magnezyum zenginidir. Makarnanın üzerinde biraz peynir rendeleyin. Peynirdeki kalsiyum stres ve anksiyetenin azalmasına yardımcı olur.

 

 

29
0
0
Yorum Yaz
. .