complex 14 Takipçi | 6 Takip

Aslı Enver Hayatı Röportaj

2015-01-07 17:07:00
Aslı Enver 'Karşılıklı aşk tadından yenmez'
Röportaj
asli-enver
“Kavak Yelleri” dizisinin Mine’si Aslı Enver, hayata umutla bakan genç bir oyuncu. Enver; ailesini, düşlerini, hedeflerini röportajımızda paylaştı.

Yalnız gençlerin değil yetişkinlerin de severek takip ettiği ‘Kavak Yelleri’ dizisi ilgiyle takip ediliyor. Oradaki karakterlerin yaşadıkları, nasıl karar verecekleri merakla bekleniyor. Örneğin son bölümlerde Mine’nin hamilelik durumu, ne karar vereceği merakla uyandırıyor. Bu kadar yerli dizinin olduğu, reyting kaygılarının yaşandığı, bazı dizilerin yayından kaldırıldığı bir dönemde nasıl oluyor da bir gençlik dizisi bu kadar ilgiyle takip ediliyor? Başrol oyuncularından Aslı Enver, bunu ‘samimi’ olmaya bağlıyor. Diğer sorularımızı da bakın nasıl yanıtlıyor:

Bolca yerli dizinin olduğu, reyting kaygılarının yaşandığı televizyon dünyasında ‘Kavak Yelleri’ uzun zamandır sıkı sıkıya takip ediliyor. Dizinin bu kadar çok sevileceğini tahmin etmiş miydiniz?
Bir işe elbette o işin uzun süreceğine ve başarılı olacağınıza inanarak başlıyorsunuz. Bu yüzden Kavak Yelleri'nin başarısı benim için çok büyük bir sürpriz olmadı. Başta yapım şirketinin, ‘Tims Productions’un olması bana çok güven verdi. Özverilerle çalışan bir ekip ile çalıştığımız için uzun zamandır takip ediliyoruz ve bu bizi çok mutlu ediyor.

Sizce bu ilginin asıl sebebi ne olabilir?
Her işin bir enerjisi vardır. İnsanlar o enerjiyi sever ya da sevmez. Bizim işimizin de enerjisi insanlar tarafından sevildi, samimiyeti sevildi ve alışkanlık haline geldi. Kısacası işimizin samimiyetini sevdi izleyici. 

asli-enver2
Dizide Mine, Deniz ile nikah masasındayken Aslı ile aralarındaki öpüşme olayını öğreniyor ve gördüğü fotoğraflar yüzünden dibe vuruyor. İntikam almak istiyor. Siz gerçek yaşamınızda sevdiğiniz erkekle ilgili benzer bir durum yaşadınız mı? Yaşasaydınız tavrınız ne olurdu? İntikam alır mıydınız?
Ben aynı durumu yaşasaydım Mine kadar olayların içinde olan bir tavrım olmazdı. Daha geride dururdum sanırım. O ilişkinin içinde yerimin olmadığını düşünür ve kendimi ortamdan çekerdim. Birilerinin peşinden koşmak ve intikam almak bana göre şeyler değil.

Mine, sevgi açlığı çeken bir genç kız. Etrafında onu sevenler var; anneannesi, dedesi, arkadaşları… Ama o yine de hep bir boşluk, sevgisizlik içinde. Sevginin sizin yaşamınızdaki yeri ne? Bir yanınız sevgiye aç mı? Fazlasıyla aldığınızı mı düşünüyorsunuz?
Mine sorunlu bir anne ile yaşadığı ve hayatında baba figürü eksik olduğu için elbette sorunlar yaşıyor. Çevrenizde ve çevremde bu şekilde sorunlar yaşamış birçok insan var ancak benim Mine ile yaşantımda bir benzerlik yok. Ben birbirini seven ve değer veren bir aile içinde büyüdüm. Fazlasıyla sevgi aldığımı düşünüyorum. Ailemin her zaman yanımda olması hayatta daha güçlü olmamı sağlıyor.

Diziyi oynamak bir yana izleyici olarak kendi dizinizi izlediğinizde neleri eleştiriyorsunuz?
Açıkçası çok içinde olduğum için diziyi eleştiremiyorum. Fakat oyuncu kendini izlediğinde birçok hata görür ve düzeltmeye, kendini geliştirmeye çalışır. Ben de öyle yapmaya çalışıyorum.

asli-enver3
Yeni nesil dostluklar açısından sanki eskilere göre şanssız gibi. Sanal ilişkilerin, dedikoduların, ayak çelmelerin, hırsların çokça yaşandığı bir çağda sizin dostluğa, arkadaşlık ilişkilerine bakışınız nasıl?
Çok çabuk güvendiğim için tabii ki hayal kırıklıkları yaşamışlığım var. Fakat ben Güzel Sanatlar Lisesinde ve konservatuarda okuduğum için arkadaşlıklarım çok sıkı olmuştur ve birçoğu ile hala görüşürüm. Dostum dediğim sayılı kişi vardır.

İngiltere’den Türkiye’ye geldiniz. Burada tiyatro eğitimi gördünüz. Neden İngiltere’de kalıp orada sanatçı olmayı tercih etmediniz?
Konservatuvarı bitireli iki yıl oluyor. Buraya geldiğimde de 12 yaşındaydım. Haliyle, insanın o yaşta ailesine söz geçirme gibi bir şansı olmuyor. Bu kararlarından da çok memnunum.

Genç bir oyuncu olarak düşlerinizi ne süslüyor? Broadway’de sahneye çıkma, Hollywood’a uzanma vs… Ya da bambaşka bir şey olabilir mi?
Oyuncu hayal kurar ama ben başarı ile ilgili çok da büyük hayaller kurmuyorum. İnsanın şansı basamak basamak gelir. Bunu iyi değerlendirdiğiniz zaman bu sizi başarıya götürür. Ben de tek tek çıkmayı tercih ediyorum o basamakları. 

asli-enver4
Aşk sizin için ne ifade ediyor? Aşksız yaşayabilir misiniz?
Aşk yaşanması gereken bir şeydir. Bu karşılıklı olsa da olmasa da aşkı bir ödül olarak düşünüyorum. Bunu yaşayan insanlar çok şanslı bence. Hele karşılıklısı tadından yenmez...

Aşk için nelerden vazgeçerdiniz?
Nelerden vazgeçerdim bilmiyorum ama vazgeçemeyeceğim şeyler var; ailem, mesleğim ve kişiliğim.

Ruhunuzu besleyen noktalar neler?
Oyunculuk beni en çok besleyen şey ama onun haricinde evde vakit geçirmeyi çok severim. Mümkünse ev hep dolu olsun isterim. Kalabalık bir masaya yemek yapmaktan, insanlara yeni lezzetler tattırmaktan çok hoşlanıyorum. Arkadaşlarımla olmak ve sosyalleşmek de beni oldukça besliyor. Boş geçen bir gün benim için çöptür. 

Çekimleriniz çok yoğun ama eğer boş vakitleriniz kalıyorsa neler yapıyorsunuz kendinizi geliştirmek, hayatı yaşamak adına?
Arkadaşlarımla keyifli vakit geçirmek gibisi yok, ayrıca mümkün olduğunca vizyon filmlerini kaçırmamaya çalışıyorum.

Hedefinizde neler var?
İyi bir sinema filminde olmak istiyorum. Aynı zamanda da okul yıllarımdan beri içinde çok yer alamadığım için çok özlediğim tiyatroya geri dönmek istiyorum. 

Ailenizde oyuncu olan başka kişi var mı?
Benden başka oyuncu yok. Babam tekstil işiyle uğraşıyor. Annem ev hanımı. Bir ağabeyim ve bir kız kardeşim var. Ağabeyim Meksika'da yaşıyor ve kendi işinde çalışıyor. Kardeşim ise öğrenci. 

Gençlik dizisinde oynayan bir genç kız olarak ailelere kızlarıyla ve oğullarıyla ilgili neler yapmalarını tavsiye edersiniz?
Biraz karşılıklı anlayış...

Dizide anne adayı genç bir kadınsınız. Peki gerçek yaşamda ilk öpücüğünüzü hatırlıyor musunuz? Neler hissetmiştiniz? Benzetmeniz gerekse o ilk öpücüğü neye benzetirsiniz?
Tabii ki ilk öpücüğümü hatırlıyorum. Hatta yaşadığım hiçbir şeyi unutmam da diyebilirim. İçinde yaşadığım bir şeyi kelimelere dökmek o kadar da kolay olmasa gerek. 

Bazen hayatı sorguladığınız, “biz nereye gidiyoruz, dünya nereye gidiyor, bu dünya için ne yapabilirim, kendim için ne yapabilirim” dediğiniz oluyor mu? Örneğin gerçek yaşamınızda, her şeyin yok olduğu, yozlaştığı, kirletildiği bu dünyaya bir çocuk doğurmak ister miydiniz?
Açıkçası en bu kadar umutsuz bakmıyorum. Zamanı geldiğinde ve de o çocuğu maddi manevi büyütebileceğime emin olduğumda bir çocuğum olmasını ve iyi bir aileye katılmasını isterim. 

Arkadaşlar Aslı Enver için büyük önem taşıyor. O, acılarını da sevinçlerini de onlarla paylaşıyor. Dizi setindeki rol arkadaşları Pelin Karahan ve Ceren Moray ile de set dışında çok iyi dost.

 

108
0
0
Yorum Yaz
. .